Ayvalık Film Festivali Sona Erdi!

Ayvalık Film Festivali sona erdi! Kariyo & Ababay Vakfı (KAV) ana sponsorluğunda ilk kez düzenlenen Başka Sinema Ayvalık Film Festivali, Ali Atay’ın ikinci uzun metraj filmi “Ölümlü Dünya”nın Cunda Meydan’ındaki açıkhava gösterimi ile sona erdi. Film gösterimi öncesi konuşan festival direktöAzize Tan, ilk yılda gösterdikleri büyük ilgi için izleyicilere teşekkür etti. Oyuncu Hazal Kaya da film çekimleri nedeniyle Ayvalık’a gelemeyen Ali Atay’ı temsilen izleyicilere iyi seyirler diledi.

Yılın Yönetmeni Ödülü Nuri Bilge Ceylan’a

5 Ekim akşamı KAV Yılın Yönetmeni Ödülü’nün Ahlat Ağacı filmiyle Nuri Bilge Ceylan’a verildiği açılış töreniyle başlayan festivalde, açılış filmi olarak Yorgos Lanthimos’un yönetmenliğini yaptığı ve geçtiğimiz ay Venedik Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ve Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan Sarayın Gözdesi (The Favouritegösterildi. Filmin yönetmen yardımcısı Atilla Yücer de açılıştaki konuklar arasındaydı. 5 gün boyunca Ayvalık’ta üç mekanda izleyicilere 25 ülkeden 40 filmlik bir program sunuldu. Yaklaşık 5500 izleyicinin katıldığı festival boyunca film gösterimlerinin yanısıra, paneller, söyleşiler, üniversite öğrencileri ve çocuklar için atölyeler düzenlendi.

Sinemacılar Festivalde Buluştu

Ebru Ceylan, Ceyda Düvenci, Bülent Şakrak, Damla Sönmez, Hazar Ergüçlü, Taner Birsel, Rıza Akın, Elit İşcan, Baran Şükrü Babacan, Şencan Güleryüz, Ali Seçkiner Alıcı, Tarhan Karagöz, Murat Kılıç, Gökhan Yıkılkan, Burak Deniz, Tayfun Pirselimoğlu, Emin Alper, Onur Ünlü, Mahmut Fazıl Coşkun, Banu Sıvacı, Gürcan Keltek, Burak Çevik, Çağla Zencirci, Osman Nail Doğan, Murat Düzgünoğlu, Melik Saraçoğlu, Meryln Solakhan, Thomas Balkenhol, Rudiger Süchsland, Andreas Sinanos başta olmak üzere pek çok sinemacı festival nedeniyle Ayvalık’ta buluştu. Festival konukları film gösterimleri, panel ve söyleşlerin yanı sıra AIMA,  Paşa Limanı ve Ayazma’da gerçekleşen kokteyllerde ve tekne turunda bir araya gelerek Ayvalık’ı keşfetme fırsatını buldular.

Ayvalık halkının yoğun ilgisi nedeniyle ek seansların konulduğu festivalde filmler sonrası yönetmen, oyuncu, yapımcı ve senaristlerin katılımıyla söyleşiler gerçekleşti. Film gösterimlerine olan ilgi söyleşilerde de devam etti. Açıkhada Sinema bölümü kapsamında Yeni Mahalla Düğün Alanı, Sarımsaklı Özgürlük Parkı, Eski Köylü Pazarı ve Cunda Meydanı’nda ücretsiz yapılan gösterimlerle Ayvalık’ta açıkhava sineması geleneği tekrar canlandı ve mahalleliler birlikte filmlerin tadını çıkardı.

Rudiger Süchsland ve Fatih Özgüven arasındaki söyleşi dikkat çekti

Festivalin dikkat çeken söyleşilerinden biri, Hitler döneminde yapılan propaganda filmlerini ve Goebbels’in yaratmak istediği Nazi Hollywood’unu anlatan Hitler’in Hollywood’u (Hitler’s Hollywood) filminin yönetmeni Rudiger Süchsland ve Fatih Özgüven arasındaydı.

Yönetmenler Burak Çevik, Tayfun Pirselimoğlu ve ressam Ahmet Doğu İpek’in konuşmacı olduğu Siyah-Beyaz adlı panelde, Türkiye’den Farklı Hikâyeler bölümündeki filmler başta olmak üzere siyah-beyazın hala ya da “yine, yeniden” ne gibi anlamlar taşıdığı konuşuldu. Whitney ve Lennon’ı Ararken (Looking For Lennon) filmlerinden yola çıkarak düzenlenen İkonlar Çağına Veda başlıklı söyleşide ise iki film arasındaki paralellikler konuşuldu.

Festivalden görüntüler için tıklayın

Bu haberleri de beğenebilirsiniz

Süper Mario’nun vizyon tarihi belli oldu!

Yorgos Lanthimos’un merakla beklenen filmi İKSV Galaları’nda!

‘Lefter’ filminin başrolü belli oldu!

Robert Pattinson, Possession filminin yeniden çevriminde yapımcı olarak yer alacak!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir