2021 Critics Choice Ödülleri Sahiplerini Buldu!

2021 Critics Choice Ödülleri (Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri) Sahiplerini Buldu! Nomadland, 4 ödülle geceye damga vurdu. TV tarafında ‘The Crown’ dram, ‘Ted Lasso’ komedi, ‘The Queen’s Gambit’ ise mini dizi kategorilerinde öne çıkan yapımlar oldu.

En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil olmak üzere 4 ödül kazanan Nomadland filminin yönetmeni Chloé Zhao, ödülü kısa bür süre önce hayatını kaybeden ses tasarımcısı Michael Wolf Snyder’a adadı.

En iyi kadın oyuncu ödülünü Promising Young Woman‘ın yıldızı Carey Mulligan alırken, en iyi erkek oyuncu ödülü Chadwick Boseman’ın oldu. Aktörün ödülünü eşi Simone Ledward Boseman aldı.

İşte 2021 Eleştirmenler Birliği Ödülleri’ni kazananların tam listesi

Film

EN İYİ FİLM
Nomadland (Searchlight)
Da 5 Bloods
 (Netflix)
Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Mank (Netflix)
Minari (A24)
News of the World (Universal)
One Night in Miami (Amazon Studios)
Promising Young Woman (Focus Features)
Sound of Metal (Amazon Studios)
The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

EN İYİ ERKEK OYUNCU
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Ben Affleck – The Way Back (Warner Bros.)
Riz Ahmed – Sound of Metal (Amazon Studios)
Tom Hanks – News of the World (Universal Pictures)
Anthony Hopkins – The Father (Sony Pictures Classics)
Delroy Lindo – Da 5 Bloods (Netflix)
Gary Oldman – Mank (Netflix)
Steven Yeun – Minari (A24)

EN İYİ KADIN OYUNCU
Carey Mulligan – Promising Young Woman (Focus Features)

Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Andra Day – The United States vs. Billie Holiday (Hulu)
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman (Netflix)
Frances McDormand – Nomadland (Searchlight Pictures)
Zendaya – Malcolm & Marie (Netflix)

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU
Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.) (WINNER)

Chadwick Boseman – Da 5 Bloods (Netflix)
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
Bill Murray – On the Rocks (A24/Apple TV+)
Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami (Amazon Studios)
Paul Raci – Sound of Metal (Amazon Studios)

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios)

Ellen Burstyn – Pieces of a Woman (Netflix)
Glenn Close – Hillbilly Elegy (Netflix)
Olivia Colman – The Father (Sony Pictures Classics)
Amanda Seyfried – Mank (Netflix)
Yuh-Jung Youn – Minari (A24)

EN İYİ GENÇ OYUNCU
Alan Kim – Minari (A24)

Ryder Allen – Palmer (Apple TV+)
Ibrahima Gueye – The Life Ahead (Netflix)
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)
Caoilinn Springall – The Midnight Sky (Netflix)
Helena Zengel – News of the World (Universal Pictures)

EN İYİ OYUNCU TOPLULUĞU
The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
Da 5 Bloods (Netflix)
Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Minari (A24)
One Night in Miami (Amazon Studios)

EN İYİ YÖNETMEN
Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

Lee Isaac Chung – Minari (A24)
Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features)
David Fincher – Mank (Netflix)
Spike Lee – Da 5 Bloods (Netflix)
Regina King – One Night in Miami (Amazon Studios)
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

EN İYİ SENARYO
Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features)

Lee Isaac Chung – Minari (A24)
Jack Fincher – Mank (Netflix)
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)
Darius Marder & Abraham Marder – Sound of Metal (Amazon Studios)
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

EN İYİ UYARLAMA
Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

Paul Greengrass & Luke Davies – News of the World (Universal Pictures)
Christopher Hampton and Florian Zeller – The Father (Sony Pictures Classics)
Kemp Powers – One Night in Miami (Amazon Studios)
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow (A24)
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

EN İYİ SİNEMATOGRAFİ
Joshua James Richards – Nomadland (Searchlight Pictures)

Christopher Blauvelt – First Cow (A24)
Erik Messerschmidt – Mank (Netflix)
Lachlan Milne – Minari (A24)
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods (Netflix)
Hoyte Van Hoytema – Tenet (Warner Bros.)
Dariusz Wolski – News of the World (Universal Pictures)

EN İYİ YAPIM TASARIMI
Donald Graham Burt, Jan Pascale – Mank (Netflix)

Cristina Casali, Charlotte Dirickx – The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures)
David Crank, Elizabeth Keenan – News of the World (Universal Pictures)
Nathan Crowley, Kathy Lucas – Tenet (Warner Bros.)
Kave Quinn, Stella Fox – Emma (Focus Features)
Mark Ricker, Karen O’Hara, Diana Stoughton – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

EN İYİ KURGU
Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

Mikkel E. G. Nielsen – Sound of Metal (Amazon Studios)
Kirk Baxter – Mank (Netflix)
Jennifer Lame – Tenet (Warner Bros.)
Yorgos Lamprinos – The Father (Sony Pictures Classics)
Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

EN İYİ KOSTÜM TASARIM
Ann Roth – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Alexandra Byrne – Emma (Focus Features)
Bina Daigeler – Mulan (Disney)
Suzie Harman & Robert Worley – The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures)
Nancy Steiner – Promising Young Woman (Focus Features)
Trish Summerville – Mank (Netflix)

EN İYİ SAÇ VE MAKYAJ
Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Emma
 (Focus Features)
Hillbilly Elegy (Netflix)
Mank (Netflix)
Promising Young Woman (Focus Features)
The United States vs. Billie Holiday (Hulu)

EN İYİ GÖRSEL EFEKT
Tenet (Warner Bros.)
Greyhound
 (Apple TV+)
The Invisible Man (Universal Pictures)
Mank (Netflix)
The Midnight Sky (Netflix)
Mulan (Disney)
Wonder Woman 1984 (Warner Bros.)

EN İYİ KOMEDİ
Palm Springs (Hulu and NEON) 
Borat Subsequent Moviefilm
 (Amazon Studios)
The Forty-Year-Old Version (Netflix)
The King of Staten Island (Universal Pictures)
On the Rocks (A24/Apple TV+)
The Prom (Netflix)

YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM
Minari (A24)
Another Round
 (Samuel Goldwyn Films)
Collective (Magnolia Pictures)
La Llorona (Shudder)
The Life Ahead (Netflix)
Two of Us (Magnolia Pictures)

EN İYİ ŞARKI
Speak Now – One Night in Miami (Amazon Studios)

Everybody Cries – The Outpost (Screen Media Films)
Fight for You – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
Husavik (My Home Town) – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Netflix)
Io sì (Seen) – The Life Ahead (Netflix)
Tigress & Tweed – The United States vs. Billie Holiday (Hulu)

EN İYİ MÜZİK
Trent Reznor & Atticus Ross – Soul (Disney)

Alexandre Desplat – The Midnight Sky (Netflix)
Ludwig Göransson – Tenet (Warner Bros.)
James Newton Howard – News of the World (Universal Pictures)
Emile Mosseri – Minari (A24)
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank (Netflix)

TV

EN İYİ DRAM DİZİSİ
The Crown (Netflix)

Better Call Saul (AMC)
The Good Fight (CBS All Access)
Lovecraft Country (HBO)
The Mandalorian (Disney+)
Ozark (Netflix)
Perry Mason (HBO)
This Is Us (NBC)

EN İYİ ERKEK OYUNCU (DRAM)
Josh O’Connor – The Crown (Netflix)

Jason Bateman – Ozark (Netflix)
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
Jonathan Majors – Lovecraft Country (HBO)
Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)
Matthew Rhys – Perry Mason (HBO)

EN İYİ KADIN OYUNCU (DRAM)
Emma Corrin – The Crown (Netflix)
Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)
Olivia Colman – The Crown (Netflix)
Claire Danes – Homeland (Showtime)
Laura Linney – Ozark (Netflix)
Jurnee Smollett – Lovecraft Country (HBO)

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU (DRAM)
Michael K. Williams – Lovecraft Country (HBO)
Jonathan Banks – Better Call Saul (AMC)
Justin Hartley – This Is Us (NBC)
John Lithgow – Perry Mason (HBO)
Tobias Menzies – The Crown (Netflix)
Tom Pelphrey – Ozark (Netflix)

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU (DRAM)
Gillian Anderson – The Crown (Netflix)
Cynthia Erivo – The Outsider (HBO)
Julia Garner – Ozark (Netflix)
Janet McTeer – Ozark (Netflix)
Wunmi Mosaku – Lovecraft Country (HBO)
Rhea Seehorn – Better Call Saul (AMC)

EN İYİ KOMEDİ DİZİSİ
Ted Lasso (Apple TV+)

Better Things (FX)
The Flight Attendant (HBO Max)
Mom (CBS)
PEN15 (Hulu)
Ramy (Hulu)
Schitt’s Creek (Pop)
What We Do in the Shadows (FX)

EN İYİ ERKEK OYUNCU (KOMEDİ)
Jason Sudeikis – Ted Lasso (Apple TV+)
Hank Azaria – Brockmire (IFC)
Matt Berry – What We Do in the Shadows (FX)
Nicholas Hoult – The Great (Hulu)
Eugene Levy – Schitt’s Creek (Pop)
Ramy Youssef – Ramy (Hulu)

EN İYİ KADIN OYUNCU (KOMEDİ)
Catherine O’Hara – Schitt’s Creek (Pop)
Pamela Adlon – Better Things (FX)
Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)
Kaley Cuoco – The Flight Attendant (HBO Max)
Natasia Demetriou – What We Do in the Shadows (FX)
Issa Rae – Insecure (HBO)

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU (KOMEDİ)
Daniel Levy – Schitt’s Creek (Pop)
William Fichtner – Mom (CBS)
Harvey Guillén – What We Do in the Shadows (FX)
Alex Newell – Zoey’s Extraordinary Playlist (NBC)
Mark Proksch – What We Do in the Shadows (FX)
Andrew Rannells – Black Monday (Showtime)

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU (KOMEDİ)
Hannah Waddingham – Ted Lasso (Apple TV+)
Lecy Goranson – The Conners (ABC)
Rita Moreno – One Day at a Time (Pop)
Annie Murphy – Schitt’s Creek (Pop)
Ashley Park – Emily in Paris (Netflix)
Jaime Pressly – Mom (CBS)

EN İYİ MİNİ DİZİ
The Queen’s Gambit (Netflix)

I May Destroy You (HBO)
Mrs. America (FX)
Normal People (Hulu)
The Plot Against America (HBO)
Small Axe (Amazon Studios)
The Undoing (HBO)
Unorthodox (Netflix)

EN İYİ TV FİLMİ
Hamilton (Disney+)

Bad Education (HBO)
Between the World and Me (HBO)
The Clark Sisters: First Ladies of Gospel (Lifetime)
Sylvie’s Love (Amazon Studios)
What the Constitution Means to Me (Amazon Studios)

EN İYİ ERKEK OYUNCU /TV FİLMİ/MİNİ DİZİ
John Boyega – Small Axe (Amazon Studios)

Hugh Grant – The Undoing (HBO)
Paul Mescal – Normal People (Hulu)
Chris Rock – Fargo (FX)
Mark Ruffalo – I Know This Much is True (HBO)
Morgan Spector – The Plot Against America (HBO)

EN İYİ KADIN OYUNCU /TV FİLMİ/MİNİ DİZİ
Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit (Netflix) (WINNER)
Cate Blanchett – Mrs. America (FX)
Michaela Coel – I May Destroy You (HBO)
Daisy Edgar-Jones – Normal People (Hulu)
Shira Haas – Unorthodox (Netflix)
Tessa Thompson – Sylvie’s Love (Amazon Studios)

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU /TV FİLMİ/MİNİ DİZİ
Donald Sutherland – The Undoing (HBO)
Daveed Diggs – The Good Lord Bird (Showtime)
Joshua Caleb Johnson – The Good Lord Bird (Showtime)
Dylan McDermott – Hollywood (Netflix)
Glynn Turman – Fargo (FX)
John Turturro – The Plot Against America (HBO)

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU /TV FİLMİ/MİNİ DİZİ
Uzo Aduba – Mrs. America (FX)
Betsy Brandt – Soulmates (AMC)
Marielle Heller – The Queen’s Gambit (Netflix)
Margo Martindale – Mrs. America (FX)
Winona Ryder – The Plot Against America (HBO)
Tracey Ullman – Mrs. America (FX)

EN İYİ TALK SHOW
Late Night with Seth Meyers (NBC)

Desus & Mero (Showtime)
Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
The Kelly Clarkson Show (NBC/Syndicated)
The Late Show with Stephen Colbert (CBS)
Red Table Talk (Facebook Watch)

EN İYİ STAND UP KOMEDİ
Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill (Netflix)

Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia (Netflix)
Fortune Feimster: Sweet & Salty (Netflix)
Hannah Gadsby: Douglas (Netflix)
Marc Maron: End Times Fun (Netflix)
Patton Oswalt: I Love Everything (Netflix)

EN İYİ KISA FORMATLI DİZİ
Better Call Saul: Ethics Training with Kim Wexler (AMC/Youtube)

The Andy Cohen Diaries (Quibi)
Mapleworth Murders (Quibi)
Nikki Fre$h (Quibi)
Reno 911! (Quibi)
Tooning Out the News (CBS All Access)

Kaynak: Hollywood Reporter

Bu haberleri de beğenebilirsiniz

Wim Wenders ve Koji Yakusho ilk kez İstanbul’a geliyor!

Fatih Akın’ın ‘Amrum’ filminin çekimleri başladı!

James McAvoy’un başrolde olduğu Speak No Evil filminden fragman!

M. Night Shyamalan imzalı”Trap” filminden ilk fragman!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir