Boğaziçi Film Festivali’nden Bent Hamer’a Onur Ödülü!

Boğaziçi Film Festivali’nden Bent Hamer’a Onur Ödülü! Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi işbirliği ile 26 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 6. Boğaziçi Film Festivali’nin konuklarından biri de İskandinav sinemasının en önemli temsilcilerinden Bent Hamer olacak. Festivale O’Horten,Mutfak Hikâyeleri” ve Factotumadlı filmleriyle konuk olacak Norveçli yönetmen, sinemaseverlere özel bir master class verecek ve festivalin kapanış gecesinde Onur Ödülü’nü alacak.

6. Boğaziçi Film Festivali’nin konuklarından biri de Norveçli sinemacı Bent Hamer olacak. Festivalin kapanış gecesinde Onur Ödülü’nü alacak Hamer’ın, filmografisinin en iyisi olarak gösterilen “Kitchen Stories / Mutfak Hikâyeleri”, Matt Dillon’lı Bukowski uyarlaması Factotum ve Cannes’da yarışan O’Horten adlı filmleri de festival kapsamında sinemaseverlerle buluşacak.

İskandinav sinemasının hiciv ustası

Melankolik, içten ve eğlenceli filmleriyle Türkiye’de de çok sayıda takipçisi olan Bent Hamer, özgün yazarlığı, çarpıcı kamera tasarımları, hicivli mizahı, detaylardan yarattığı absürt anlatımıyla İskandinav sinemasının en önemli temsilcilerinden biri sayılıyor. 1956 doğumlu Norveçli yönetmen, hukuk eğitimi aldıktan sonra, Stockholm Film Okulu’nda film teorisi ve literatürü, Stockholm Filmskola’da da sinema yönetmenliği okudu.

1995 yılında çektiği ilk uzunu Yumurtalar”, Cannes Film Festivali’nin Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde gösterildi ve Toronto’dan FIPRESCI Ödülü’nü kazandı. 3 yıl sonra yönettiği Water Easy Reach, Norveç’in Oscar’ları olarak bilinen Amanda Ödülleri’nde En İyi Senaryo seçildi. Adını uluslararası alanda duyuran filmi Mutfak Hikâyeleri” (2003), ilk gösterimini yine Cannes’da yaptı. Filmle, Amanda Ödülleri’nde En İyi Film, São Paulo, Kopenhag festivallerinden de En İyi Yönetmen dallarında ödüller aldı. Norveç’in 2004’teki Oscar adayı da olan film, Hamer’a Avrupa Film Ödülleri’nde yönetmenlik dalında adaylık getirdi.

“Factotum”, Kopenhag Film Festivali’nden En İyi Yönetmen Ödülü Almıştı

Kült yazar Charles Bukowski’nin aynı adlı romanından senaryolaştırdığı Factotum, Kopenhag Film Festivali’nden En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazandı. Alışkanlıklarına bağlı tren sürücüsü Odd O’Horten’in hikâyesini anlattığı O’Horten(2007) ile Cannes’da bu kez Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde yarıştı. 2005 yılında yayımlanmış hikâye kitabı “Bare mjuke pakker under treet”i Home for Christmas” adıyla beyazperdeye taşıdı. Senaryosunu yazıp yönettiği 1001 Grams”, Amanda Ödülleri’nde En İyi Senaryo seçildi. Film, Norveç’in Oscar adayı oldu.

Lars Saabye Christensen’in romanından uyarladığı ve yapım süreci halen devam eden “The Middle Man”, Hamer’ın da ilk İngilizce filmi de olacak. Bent Hamer, Ukraynalı yönetmen Sergei Loznitsa ile birlikte festivalin bu yılki Onur Ödülü’nün bir diğer sahibi olacak ve festivale özel bir master class gerçekleştirecek.

Bu haberleri de beğenebilirsiniz

Süper Mario’nun vizyon tarihi belli oldu!

Yorgos Lanthimos’un merakla beklenen filmi İKSV Galaları’nda!

‘Lefter’ filminin başrolü belli oldu!

Robert Pattinson, Possession filminin yeniden çevriminde yapımcı olarak yer alacak!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir