Daniel Day-Lewis Seçkisi İstanbul Modern’de!

İstanbul Modern Sinema’nın geçici mekânındaki ilk programı İngiliz usta oyuncu Daniel Day-Lewis’in muhteşem sinema kariyerine ışık tutuyor!
Dünyanın Erkek Oyuncu Oscar Ödülü’nü en çok kazanan aktörü,  geçtiğimiz yıl oyunculuğu bıraktığını ilan etmişti.

Oyunculuğa 1971 yılında Sunday, Bloody Sunday filmiyle başlayan Lewis, bugüne kadar Steven Spielberg, Martin Scorsese gibi Hollywood’un önemli yönetmenleriyle çalıştı.İlki Jim Sheridan imzalı İrlanda yapımı Sol Ayağım (My Left Foot, 1989) olmak üzere, Kan Dökülecek (There Will Be Blood, 2007) ve Lincoln (2012) filmlerindeki performansı ile bugüne kadar en çok Oscar ödülü kazanan erkek oyuncu unvanını taşıyor.

Metot oyunculuğunu başka bir çıtaya yükselten Lewis, doğuştan beyin felçli doğduğu için sadece sol ayağını kullanabilen İrlandalı yazar Christy Brown’u canlandırmak için aylarca tekerlekli sandalyeden inmedi, Milan Kundera’nın Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği (The Unbearable Lightness of Being, 1987) için Çekçe öğrendi, New York Çeteleri’nde (Gangs of New York, 2002) kamera önüne çıkmadan önce Kasap Bill karakterinin deli enerjisini cilalamak için aylarca sabahın 5.00’inde Eminem dinledi.

There Will Be Blood (2007)

İnsanlar benim adıma eziyet dolu hazırlanma sürecimden konuşuyor, oysa benim için safi zevk. Örneğin kasaplık ilk tercihim olmazdı normalde ama özel beceri gerektiren her şeyde, örneğin bir kasabın bıçağını bilemesinde bile ayrı bir güzellik var.
Düşkün olduğunu defalarca dile getirdiği terziliği sonunda karakterine taşıyan Lewis’in, Paul Thomas Anderson ile çektiği ikinci filmi Phantom Thread (2017) sinema ekranındaki son tılsımlı performansı.

İstanbul Modern Sinema, Daniel Day-Lewis’in Phantom Thread’den 1984 yılındaki The Bounty’ye uzanan zaman tünelinde, sanat ile zanaatin kesiştiği o ince yerde hayat verdiği mıknatıs etkisindeki 10 karakteri izleyiciyle buluşturuyor.

Seçki, 24 Mayıs- 3 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek.

 

Bu haberleri de beğenebilirsiniz

Süper Mario’nun vizyon tarihi belli oldu!

Yorgos Lanthimos’un merakla beklenen filmi İKSV Galaları’nda!

‘Lefter’ filminin başrolü belli oldu!

Robert Pattinson, Possession filminin yeniden çevriminde yapımcı olarak yer alacak!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir