Napolyon filmi hakkında dikkat çekenler!

Oscar ödüllü başarılı oyuncu Joaquin Phoenix‘in efsane imparator Napolyon’u canlandırdığı filmin, BAFTA ve Golden Globe ödüllü yönetmeni Ridley Scott ve yapım ekibi, vizyon öncesi Napolyon hakkında dikkat çekenleri ve merak edilenleri paylaştı.

Oscar ödüllü başarılı oyuncu Joaquin Phoneix ile Ridley Scott’ı 2000 yılında en iyi film dalında Oscar ödülü alan “Gladyatör” filminden sonra ilk defa buluşturan Napolyon filminin senaryosu David Scarpa imzası bulunuyor. Fransız İmparator Napoleon Bonaparte’ın hayatını anlatacak olan filmde, Napolyon’a Oscar’lı oyuncu Joaquin Phoenix hayat veriyor. Napolyon’un ilk eşi Josephine ile olan ilişkisini de izleyeceğimiz filmde, Josephine rolünü Vanessa Kirby’i canlandırıyor. 

 

Yaşamı ve imparatorluğu sayısız tarihi incelemeye konu olan ikonik Fransız İmparator Napolyon Bonapart’ın büyüleyici hayatını anlatan Napolyon, efsanevi yönetmen Ridley Scott imzasıyla 24 Kasım’da beyazperdede seyirciyle buluşuyor. Destansı sahneleriyle olağanüstü bir aksiyon vadeden filmin yönetmeni ve yapım ekibi, Napolyon hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Dünya onu yenmek için bir oldu!

Napolyon; Winston Churchill’den Friedrich Nietzsche’ye kadar kendisinden sonraki nesilleri etkilemiş bir imparator… Akademisyenler, politikacılar ve kendi tebaası tarafından hem eleştirilen hem de hayranlık duyulan bir karaktere sahip olan Napolyon gerek iktidara yükselişi gerekse sert ve stratejik askeri harekatları ile aynı zamanda oldukça kötü bir şöhrete sahiptir. Savaşta acımasız ve ülkesinde ise bir tiran olan Fransız imparator, sıfırdan gelip bir kurtarıcıya dönüşmesi sebebi ile tarihte liderlik yeteneğinin her toplumsal sınıftan gelebileceğini gösteren ilk kişilerdendir. Savaş alanındaki başarısıyla efsaneye dönüşen Napolyon’un, taktiksel dehası ve gaddarlık konusundaki şöhreti öylesine büyüktür ki dünya onu yenmek için Avrupa’da yedi farklı güç koalisyonuna ihtiyaç duyar. Ancak sevgilisi, karısı, imparatoriçesi olan Josephine’e olan saplantısı, en az savaşları kadar hayatında etkili olur.

“O, dünyayı değiştirdi!”

Bu askeri dehanın muazzam yükselişini, ikilemini ve psikolojisini çok az film yapımcısının gösterme fırsatı elde edeceğini söyleyen yönetmen Ridley Scott, bu etkileyici hikâyeyi uzun yıllardır beyazperdeye taşımak istediğini aktarıyor. Scott, “Tarihi dramayı tercih ediyorum çünkü tarih çok ilginç. Napolyonlu tarih modern tarihin başlangıcıdır. O, dünyayı değiştirdi; kurallar kitabını yeniden yazdı” diyor.

Napolyon’un bir film için son derece büyüleyici bir karakter olduğunu vurgulayan Scott, “Çünkü çoğumuz gibi, o da kendi kalbinin ve duygularının esiriydi. Hem inanılmaz bir stratejist hem muhteşem, sezgisel ve acımasız bir politikacı olması bir yana… Moskova’yı almaya giden böyle bir adamın nasıl olup da karısının Paris’te ne yaptığına kafayı takabildiği konusu beni büyüledi” diye konuşuyor.

Joaquin Phoneix için “İşte bu Napolyon” dedim

Napolyon, Oscar ödüllü başarılı oyuncu Joaquin Phoneix ile Ridley Scott’ı 2000 yılında en iyi film dalında Oscar ödülü alan Gladyatör filminden sonra ilk defa buluşturuyor. Yönetmen, Joaquin’in Joker’deki Oscar ödüllü performansını izledikten sonra Gladyatör’de nasıl çalıştıklarını hatırladığını ve onun bu rol için mükemmel olacağını anladığını şöyle anlatıyor: “Onu görünce birlikte Gladyatör’de Commodus karakteriyle nasıl bir yolculuğa çıktığımızı hatırladım ve bak işte bu Napolyon diye düşündüm.” 

 

 

Bu haberleri de beğenebilirsiniz

Can Evrenol imzalı “Sayara”, prömiyerini Cannes’da yaptı!

Cem Yılmaz duyurdu: GORA 4 geliyor!

Garfield yaratıcısından dikkat çeken açıklamalar!

“IF” 35 milyon dolarla gişe beklentilerinin altında kaldı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir